Expedice Ještěr obnovila vysílání. (03.04.2004)

Jak už z titulku vyznělo Expedice Ještěr po roční odmlce obnovila vysílání, a to hned i novým členem. Složení expedice bylo tvořené jedním člověkem – Mates FM.

Po šesti zkušebních vysíláních a zkoušení antén z domácího QTH (Exp. Panelák – JN99EQ) v rozmezí prosinec 2003 až březen 2004 a po domluvě se zakládajícím členem Ještěru Lumírem Místek, jsem se rozhodl vyjet na nějaký ten portejbl. Stal se jím Kóta Černá zem – Skalice u Frýdku-Místku ve výšce 450 m.n.m (JN99EP).
Když jsem v 17 hodin vyjížděl na kole z domu, v hloubi duše jsem byl přesvědčen, že vše bude OK. Jak se posléze ukázalo nebylo. Má první zastávka byla u Nadi Frýdek na portejblu, u které bylo třeba vyzvednout autobaterii. Cesta do Skalice probíhala v pohodě. Ve Skalici byla druhá zastávka, a to pro kafe a něco na zub, abych na portejblu neumřel hlady. Teď už nic nestálo v cestě vydat se na poslední etapu. Baterie na nosiči kola se dobře pronesla a v poslední fázi útoku na kótu bylo třeba sesednout i z kola. Mé putování skončilo v 19 hodin.
Začal jsem vybalovat věci. Umístit drátovku nebyl žádný problém, a tak už jen vše propojit, zapojit, přivázat, usadit se a konečně zapnout stanici. Má Allamatka 296 se rozsvítila. Ještě změřit PSV a expedice může začít. Při měření PSV se však na displeji stanice objevila hodnota 8,7 V a vše mé úsilí bylo zmařeno. Baterie je KO, a to byla ještě dnes dobíjená. Už mi bylo jasné, že na autobaterii si nezavysílám. Po debatě s místními stanicemi v čem je chyba a co dělat dál, jsem se rozhodl vysílat na ručku Allamat 27 o osmi baterkách a výkonu 2,5 W.
Expedice začala ve 20:20 hodin a to na kanále číslo 8. Rušen neustále nějakým gumákem, taxikáři a kamióňákama jsem přeladil na kanál číslo 30. Gumák byl ještě nějakou chvíli neodbytný, ale nakonec to vzdal. Ozvalo se mi 31 protistanic vesměs do pětatřiceti kilometrů. Mé zklamání vymazalo spojení s Milanem Habartice (JO80LC) 114 km a Darek Kostelany (JN89QF) 86 km.

Ráno se rozpršelo, a tak už jsem nevysílal. Byl jsem pod širým nebem na posedu, a tak už se to nedalo.
Doufám, že příště už bude vše v pořádku a Expedici Ještěr bude slyšet od Šumavy až k Tatrám. Tímto zdravím všechny síbíčkáře, kamarádky, kamarády a příznivce éteru.

// Hory kopce vrchovina,
Ještěrů je domovina,
jejich silné volání,
es-metrům strach nahání.//

 

73 Mates FM

P.S. Děkuji Lumírovi Místek (vybavení a podporu), Nadi Frýdek (baterie), Jarda Skalice (kafe). 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments